ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଘଟଣା ! ଚତୁର୍ଥୀ ରାତିରେ ସ୍ୱାମୀ ଜାଣିଲେ ସ୍ତ୍ରୀ କିନ୍ନର ତା ପରେ ଯାହା ହେଲା ଆପଣ ଜାଣିଲେ ହୋସ ରହିବନି….ଛି ଛିଃ

ଆମ ସମାଜରେ ବିବାହ ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ ହୋଇଥାଏ , ଯାହାକି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୁଅ ଝିଅ ମାନଙ୍କର ଗୋଟିଏ ବହୁତ ବଡ ସ୍ବପ୍ନ ରହିଥାଏ । ସବୁ ପୁଅଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ଥାଏ କି ସେମାନେ ଜଣେ ସୁନ୍ଦର ଜୀବନସାଥୀଟିଏ ପାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ତା ସହିତ ଖୁସିରେ ସଂସାର କରନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତଙ୍କର ସେହି ଇଚ୍ଛା , ସ୍ବପ୍ନ ପୂରଣ ହୋଇନଥାଏ । ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଜଣାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣ କେବେ ବି ବିଶ୍ବାସ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ତେବେ ପ୍ରଥମ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ରାଜେଶ ବହୁତ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଦୁଇଟି ଛୋଟ ପିଲା ଅଛନ୍ତି l ତେଣୁ ସେ ଦ୍ୱିତୀୟବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ କାହିଁକି ନା ସେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାପା ଅର୍ଥାତ୍ ତାଙ୍କ ଶ୍ୱଶୁର ରେଶମା ନାମକ ଝିଅ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ବିବାହ ଭଲ ଭାବରେ କରାଯାଇଥିଲା, ରାଜେଶ ଖୁସିରେ ହନିମୁନ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କଲେ l

କିନ୍ତୁ ହନିମୁନ୍‌ରେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଯେଉଁ ଝିଅକୁ ତାଙ୍କ ଶ୍ୱଶୁର ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି, ସେ ଜଣେ ନପୁଂସକ l ଏହି ସତ୍ୟ ଜାଣି ରାଜେଶ ହୋସ ହରାଇଲେ । ଏହି ଘଟଣାଟି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଗ୍ୱାଲିଅର୍ ସହରର ଘଟିଛି ।ତେବେ କରୋନା କାରଣରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ 2020 ଠାରୁ କୁଟୁମ୍ବ କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ବନ୍ଦହୋଇଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ସୀମିତ ମାମଲା ଶୁଣାଣି ନଭେମ୍ବର 2020 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା l

ବର୍ତ୍ତମାନ କୁଟୁମ୍ବ କୋର୍ଟରେ ଏକ ଶାରୀରିକ ଶୁଣାଣି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି l ଏହାସହିତ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ଏବଂ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେଲା l ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୋର୍ଟ ଖୋଲିବା ପରେ ପୋଲିସ କନଷ୍ଟେବଳ ମଧ୍ୟ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ l 7ମାସ ପୂର୍ବେ ରାଜେଶ ତାଙ୍କ ଶ୍ୱଶୁରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ନପୁଂସକଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ l ସେବେଠାରୁ ସେ ତାଙ୍କ ବିବାହକୁ ତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ l କିନ୍ତୁ କରୋନାରେ କୋର୍ଟ ବନ୍ଦ ହେତୁ ଏହା ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ l

ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ କହିରଖଉଛୁ ଯେ ଆଇନର ଧାରା 11-12 ଅନୁଯାୟୀ ବିବାହ ଶୂନ୍ୟ କମିଯାଇପାରେ l ଏହାର ସର୍ତ୍ତ ହେଉଛି ଯଦି ତୁମେ ଜଣେ ନପୁଂସକ, ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଗର୍ଭବତୀ ଝିଅ କିମ୍ବା ସମାନ ଗୋତ୍ର ସହିତ ବିବାହ କର, ତେବେ ତୁମେ ତୁମର ବିବାହକୁବାତିଲ କରିପାରିବ l ଥରେ ତୁମର ବିବାହ ଶୂନ୍ୟ ହୋଇଗଲେ, ଆଗ ପାର୍ଟିରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର କୌଣସି ଅଧିକାର ନାହିଁ l ଏହି ଉପାୟରେ କରାଯାଇଥିବା ବିବାହକୁ ଜାଲିଆତିକାରୀ ବିବାହ ଭାବରେ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି l

ଏହିପରି ବିବାହର କୌଣସି ଆଇନଗତ ସ୍ୱୀକୃତି ନାହିଁ l ତୁମର ସୂଚନା ପାଇଁ, ମୋତେ କହିବାକୁ ଦିଅ ଯେ କିନ୍ନରଙ୍କ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଶୂନକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି l କିନ୍ନରଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ ଆଇନଗତ ମାନ୍ୟତା ପାଇନାହିଁ l ତେଣୁ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଏପରି ଜିନିଷ ଲୁଚାଇବା ଏବଂ ପ୍ରତାରଣା ଦ୍ୱାରା କାହାକୁ ବିବାହ କରିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ ଅଟେ ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।