(Health Tips)କେମିତି କିଡନୀ କୁ ରଖିବେ ସଫା ..କିଡନୀ ଫେଲ୍ ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ସପ୍ତାହରେ ସେବନ କରନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର ..100 % ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି,,

ଏହା ଆମକୁ ଜଣା ଯେ କିଡନୀ ଆମ ଶରୀରରେ ଅଧିକାଂଶ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁକୁ ରକ୍ତ ସ୍ରୋତରୁ ନିଷ୍କାସନ କରିଥାଏ। ମଧୁମେହ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ କଠିନ ଧମନୀ ହେଉଛି କିଡନୀ ସମସ୍ୟାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ, ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀ ର ଶକ୍ତି ଦିନକୁ ଦିନ କମିଯାଏ।ଯେହେତୁ କିଡନୀ ରୋଗ ସାଂଘାତିକ, ଆପଣଙ୍କୁ କିଡନୀ ର ପ୍ରାକୃତିକ ସନ୍ତୁଳନ ବଜାୟ ରଖିବା ଉଚିତ।

କାର୍ଯ୍ୟରତ ଲୋକ ଏବଂ ଏକାକୀ ରହୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନେ ନିଜକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି ନାହିଁ ।ଭଲ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ କିଛି ଖାଇବାକୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମୟ ନାହିଁ। ଏହି ସଂପର୍କରେ ସେମାନେ ବାହାରେ ଅଧିକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି।

ଆମର କିଡନୀ ଉପରେ ଆମର କିଡନୀ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।ଯେତେବେଳେ କିଡନୀ ଖରାପ ହୁଏ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୁଏ।ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ତୁମର କିଡନୀକୁ ଖରାପ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସଂକ୍ରମଣ ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଡନୀରେ ଜମିଥିବା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥକୁ କେମିତି ବାହାର କରିବେ ? ତାହା ସମ୍ବନ୍ଧରେ କହିବାକୁ ଯାଉଅଛୁ । କିଡନୀ ଆମ ଶରୀରର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଅଟେ । ତେଣୁ କିଡନୀକୁ ସଫା କରିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ ।

ଯଦି କଡନୀରେ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥର ମାତ୍ରା ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗେ, ଆମକୁ ଏହାର ଖବର ମିଳି ନଥାଏ ଏବଂ ଆଗକୁ କିଡନୀ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥାଏ । ଯଦି କିଡନୀରେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ଆସେ ତେବେ ଏହାଦ୍ଵାରା ମନୁଷ୍ୟର ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଆପଣ ଏହି ଘୋରୋଇ ଉପାୟରେ ମାସରେ ଥରେ କିଡନୀରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ କୁ ସହଜରେ ବାହାର କରିପାରିବେ ।

କିଡନୀକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ କର୍ନସିଲ୍କର ଚାହା –
ଏହି ଚାହା ବନେଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ କର୍ନସିଲ୍କକୁ ଖରାରେ ଶୁଖାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ତାହାପରେ 2ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ କର୍ନସିଲ୍କକୁ ପକାଇ 15 ମିନିଟ ଯାଏଁ ଫୁଟାନ୍ତୁ । ତାହାପରେ ଏହାକୁ ଛାଣି ଗୋଟେ ବୋତଲରେ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ । ସ୍ଵାଦ ଅନୁସାରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ପକାଇ ସେବନ କରନ୍ତୁ । ଏହି ଚାହାକୁ ଆପଣ ଦିନକୁ 3ଥର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାର 40ମିନିଟ ପରେ ସେବନ କରନ୍ତୁ ।

ତରଭୁଜ ମଞ୍ଜିର ଚାହା-
ତରଭୁଜ ମଞ୍ଜିରୁ ତିଆରି ଚାହା ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀକୁ ସଫା କରିଥାଏ । ଏହି ଚାହାକୁ ବନେଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ 2ଚାମଚ ତରଭୁଜ ମଞ୍ଜିକୁ ଭଲ ଭାବେ ଗୁଣ୍ଡ କରିଦିଅନ୍ତୁ । ତାହାପରେ 1ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ଏହି ଗୁଣ୍ଡକୁ ପକାଇ 5-10 ମିନିଟ ଯାଏଁ ଫୁଟାନ୍ତୁ । ଥଣ୍ଡା ହୋଇଗଲା ପରେ ଏହି ଚାହାକୁ ଦିନରେ 2-3ଥର ସେବନ କରନ୍ତୁ । ଏହି ଚାହା କିଡନୀକୁ ସଫା କରିବା ସହ ଡାଇବେଟିସକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ହାର୍ଟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିଥାଏ । ।