ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ସବୁବେଳେ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥା ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି ..ତେବେ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ…ନଚେତ୍ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରେ ପଡିପାରନ୍ତି…

ସମାଜର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ରହିଥାନ୍ତି , ଯେମିତି କି ସେମାନେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ନପଡନ୍ତୁ । କିନ୍ତୁ ଆମ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ହେଲେ ଶାରୀରିକ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ସହ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ । ଆମ ଶରୀରକୁ ବାହ୍ୟ ରୋଗ ଜୀବାଣୁରୁ ମୁକ୍ତ ରଖିବା ପାଇଁ ହେଲେ , ଅନେକ ପ୍ରକାର ଖାଦ୍ୟ ପେୟ ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ପଡିଥାଏ ।

 

ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ହେଲେ ଭିଟାମିନ, କ୍ୟାଲସିୟମ , ଫସଫରସ , ଆଇରନ ଏବଂ ଧାତୁସାର ଇତ୍ୟାଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ବେଳେ ବେଳେ ଆମେ ଦେଖିଥାଉ କି ବିନା କୌଣସି କାରଣରୁ ଆମର ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ଲାଗି ରୁହେ । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମତେରେ ଏହା ଲୋବ୍ଲଡପ୍ରେସରର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ ।

ନିମ୍ନ ବିପି ଲକ୍ଷଣ-

 

ବର୍ତ୍ତମାନ, କେବଳ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ନୁହେଁ, ନିମ୍ନ ବିପି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହଇରାଣ କରୁଛି | ଏହାଦ୍ୱାରା ପୀଡ଼ିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ କମିଯାଏ | ଏହାକୁ ହାଇପୋଟେନ୍ସନ୍ କୁହାଯାଏ ଯେଉଁଥିରେ BP ସ୍ତରର ପଠନ 90 ଏବଂ 60 ପାଖାପାଖି ହୋଇଯାଏ | ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା କେବଳ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ବ୍ୟଥିତ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଯୁବକମାନେ ମଧ୍ୟ କମ୍ ବିପିରେ ପୀଡିତ |

ଯେଉଁମାନଙ୍କର ରକ୍ତଚାପ କମ୍ ଥାଏ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସମସ୍ୟା ଥାଏ | ନିମ୍ନ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଭର୍ଟିଗୋ ସହିତ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ଏହା ସହିତ, ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଶୁଷ୍କ ଚର୍ମ ମଧ୍ୟ କମ୍ ବିପି ର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ | ଏହା ସହିତ, ଯଦି ଲୋକମାନେ ସର୍ବଦା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଥାଆନ୍ତି କିମ୍ବା ଅସ୍ପଷ୍ଟ କିମ୍ବା ଧ୍ୟାନ ଦେବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ରକ୍ତଚାପ ସ୍ତର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଶିରାରେ ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ ହେତୁ ନିମ୍ନ ରକ୍ତଚାପ ଏକ ସମସ୍ୟା ଅଟେ | ଏହି କାରଣରୁ ରୋଗୀମାନେ ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା, କଠିନ ବେକ, ଅନିୟମିତ ଆଘାତ କିମ୍ବା ଉଚ୍ଚ ଜ୍ୱରରେ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରନ୍ତି। ଏଥିସହିତ, ନିମ୍ନ ବିପି ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ ଝାଡ଼ା, ବାନ୍ତି, ଥକାପଣ ଏବଂ ବାନ୍ତି ହେବାର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ | ଏଥିସହ, ନିଶ୍ୱାସ ବେଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଦୁର୍ବଳ ନାଡ ଏବଂ ଥକ୍କା ମଧ୍ୟ ହାଇପୋଟେନ୍ସର ଲକ୍ଷଣ |

ବିପି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ରୋଗୀମାନେ ଖାଦ୍ୟରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ସୋଡିୟମ୍ ଧାରଣ କରିଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଲବଣ ଧାରଣ କରିଥିବାରୁ ଚଟନି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ |

ପ୍ରତିଷେଧକ- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବିପି 3 ରୁ 4 ଦିନ ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ 90/60 ଥାଏ, ତେବେ ଦିନକୁ ଦୁଇରୁ ତିନିଥର କଫି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ସ୍ experts ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କମ୍ ବିପି ରୋଗୀ କମ୍ କାର୍ବସ୍ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହି ରୋଗୀମାନେ ଉପବାସରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଭୋଜନ ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ