Jyotish Shastra – ସୁଦଶା ବ୍ରତ ( 16 September ) ଏହି ୫ଟି ରାଶିରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କରିବେ ଧନର ବର୍ଷା |

ତେବେ 16 ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଗୁରୁବାର ଦିନ ପଡ଼ିବାକୁ ଯାଉଛି ସୁଦଶା ବ୍ରତ, ଏହି ସୁଦଶା ବ୍ରତ ରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କର ଆରାଧନା କରାଯାଇ ଥାଏ | ପ୍ରତେକ ବର୍ଷ ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷ ଦଶମୀ ତିଥି ଗୁରୁବାର ରେ ପଡ଼ିଲେ ତାହା ସୁଦଶା ବ୍ରତ ରୂପେ ପାଳନ କରା ଯାଇ ଥାଏ | ତେବେ ଏହି ସୁଦଶା ବ୍ରତ ରେ ଗ୍ରହ ରେ ବନୁଛି ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ମହା ସଂଯୋଗ ଏବଂ କିଛି ରାଶି ଙ୍କୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କର ବିଶେଷ କୃପା ଦୃଷ୍ଟି ରହୁ ଅଛି | ଏହି ସଂସାର ରେ ସମସ୍ତେ ଚାହିଁ ଥାଆନ୍ତି ଯେ ନିଜ ଜୀବନ ଖୁସି ରେ ଅତିବାହିତ କରିବାକୁ ତେଣୁ ସେଥିପାଇଁ ଲୋକ ମାନେ ଭଗବାନ ଙ୍କ ପାଖରେ ପୂଜା ଆରାଧନା କରି ଥାଆନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ସବୁ ଦୂର ହୋଇ ଥାଏ ଆଉ ଭଗବାନ ଙ୍କର କୃପା ସବୁ ବେଳେ ରହି ଥାଏ |

ତେବେ ଏହି ସୁଦଶା ବ୍ରତ ରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରସନ୍ନ ହେଉଛନ୍ତି ଯାହାର କାରଣ ରୁ 5 ଗୋଟି ରାଶି ଙ୍କୁ ବହୁତ ଖୁସି ର ଖବର ମିଳିବ ଏବଂ ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଚମକିବାକୁ ଲାଗିବ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ କଣ ଏହି 5 ଗୋଟି ରାଶି |

୧. ବୃଷ ରାଶି :-

ଏହି ରାଶି ର ଲୋକ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ସୁଦଶା ବ୍ରତ ଠାରୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କର କୃପା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭ ମିଳିବ, ଯାହାର କାରଣରୁ ଏମାନେ ଧନବାନ ହୋଇ ଯିବେ ଏବଂ ଜୀବନ କୁ ଆସୁ ଥିବା ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ | ଆପଣ ଙ୍କୁ ଆକସ୍ମିତ ଭାବରେ ଧନ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବ ଏବଂ ସମାଜ ପାଇଁ ଆପଣ କିଛି ମହତ୍ତପୂର୍ଣ୍ଣ କାମ କରିବେ, ନିଜ ଅପେକ୍ଷା ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କର ଚିନ୍ତା କରିବେ ଯାହାକୁ ଆପଣ ଙ୍କୁ ସଫଳତା ଆଡ଼କୁ ନେଇ ଯିବ |

୨. ସିଂହ ରାଶି :-

ଏହି ରାଶିର ଲୋକ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କର ବିଶେଷ କୃପା ରହିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ନିଜ ଜୀବନ ରେ ସଫଳତା ପାଇ ପାରିବେ | ଘର ପରିବାର ରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ର ବାତାବରଣ ହେବ, ଜୀବନ ସାଥୀ ର ପୁରା ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କୃପା ରୁ ଆପଣ ଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରି ଯିବ ଏବଂ ଚାକିରୀ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି କରିବେ |

୩. କନ୍ୟା ରାଶି :-

ଏହି ରାଶିର ଲୋକ ମାନେ କରି ଥିବା ପରିଶ୍ରମ ଆପଣ ଙ୍କୁ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ କିଛି ନୂଆ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଭାବୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ସମୟ ରେ ଆରମ୍ଭ କରି ପାରିବେ ଆପଣ ଙ୍କୁ ସଫଳତା ଅବଶ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବ | ଆପଣଙ୍କ ଉପରୁ ସବୁ ଖରାପ ଶକ୍ତି ଦୂର ହୋଇ ଯିବ, ମାତା ପିତା ଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ ଏବଂ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ସୁଖମୟ ରେ ଭରି ଯିବ |

୪. ମକର ରାଶି :-

ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କର ଅପାର କୃପା ଦୃଷ୍ଟି ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭ ହେବ | ଆପଣଙ୍କ ର ସମସ୍ତ ଖରାପ ସମୟ ଆଜି ଠାରୁ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ଏବଂ ଆପଣ ତୀବ୍ର ଗତିରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିବେ | ସନ୍ତାନ ଙ୍କ ଠାରୁ ଆପଣ ଙ୍କୁ କିଛି ଖୁସି ଖବର ମିଳିବ ଯାହାର କାରଣ ରୁ ଆପଣଙ୍କ ମନ ପ୍ରସନ୍ନ ରହିବ |

୫. କୁମ୍ଭ ରାଶି :-

ଏହି ରାଶିର ଲୋକ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଧନ ର ବର୍ଷା କରିବେ, ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କ କୃପା ରୁ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ରୁ ସବୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ | ଯଦି ଆପଣ ବ୍ୟାପର କରିବେ ତେବେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କୃପା ରୁ ଆପଣ ଙ୍କୁ ଅଧିକ ଲାଭ ହେବ | ସଫଳତା ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ନିଜ ପରିବାର ବା ଆପଣଙ୍କ ମିତ୍ର ର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇ ପାରନ୍ତି ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆପଣଙ୍କ ର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ବୃଦ୍ଧି କରିବେ ଆଉ ଆପଣଙ୍କ ର ସମସ୍ତ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର କରିବେ |

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।