ହେ ଭଗବାନ ! ‘ଚୀନକୁ ଭାରତର ଜମି ଦେଇଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ’ମୋଦୀ ! ପୋଷ୍ଟଟି ପଢନ୍ତୁ ସତ୍ୟତା ଜାଣନ୍ତୁ..ଏବଂ .ମନରେ ଦେଶଭକ୍ତି ଥିଲେ ସେୟାର ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁ ପ୍ରକାର ସୀମା ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା ତାହା ଉପରେ ଏବେ ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧକ୍ଷ୍ୟ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ନିଜର ଭୟାଳୁ ଅଟନ୍ତି ମତ ପ୍ରକାଶ କରି ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀକୁ କହିଛନ୍ତି ଏପରି ଏକ କଥା । ଆପଣ ମାନେ ଚ ଜାଣିଛନ୍ତି ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ ସୀମା ବିବାଦ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମୟରେ ଲାଗି ରହିଛି ବୋଲି ତେବେ ଏପରି ଏକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ବା ଏହି ସୀମା ବିବାଦକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆମର ସରକାର ବହୁତ ପଦକ୍ଷେପ ମାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

ଏପରିକି ଦେଶ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଥର ଶାନ୍ତପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି । ଏହା ପରେ ସେହିପରି ସୀମା ବିବାଦରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଦେଇଛି ଏବଂ ଏବେକା ସମୟରେ ତାହା ଟିକେ ଥମିଯାଇଛି ।

କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କର ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଆମ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭୟାଳୁ ଅଟନ୍ତି ସେ ଚୀନ ବିରୋଧରେ ଛିଡା ହେବା ପାଇଁ ସାହସ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏପରିକି ଏହି ଭୟ କାରଣରୁ ସେ ଭାରତର କିଛି ଜମି ଚୀନ ହାତକୁ ଦେଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି କହିଛନ୍ତି କି ଭାରତୀୟ ଜମି ଫିଙ୍ଗର 4 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି ମାତ୍ର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫିଙ୍ଗର 4 ରୁ ଚୀନ ହାତକୁ ଟେକି ଦେଇଛନ୍ତି । କାରଣ ଆମର ସେନାଙ୍କୁ ଫିଙ୍ଗର 3 ଅର୍ଥାତ କୈଳାଶ ରେଞ୍ଜରୁ ପଛକୁ ଫେରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି , ଯାହାକୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ମାତ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଗୁରୁବାର ରାଜ୍ୟସଭାରେ କହିଛନ୍ତି କି ଚୀନ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁ ସୀମା ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା ତାହା ମଧ୍ୟରେ ଏବେ ବୁଝାବଣା ହୋଇଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ କି ଉଭୟ ଦେଶର ସେନା ମାନେ ନିଜ ସୀମାରୁ ପଛକୁ ଫେରିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଏହି କଥା ମାନିବା ପାଇଁ ନାରାଜ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଏହି ବାବଦରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀକୁ ଜବାବ ମାଗିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟସଭା ବୈଠକରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ବିଦ୍ରୋହ ଦେଖାଦେଇଛି

ଆପଣ ମାନେ ତ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଆମ ଦେଶରେ ଅନେକ ସମୟରେ ବିଦ୍ରେହ ଲାଗି ରହିଥାଏ ଏପରିକି ଅନେକ ସମୟରେ ସୀମାକୁ ନେଇ କରି ଦେଶ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ମଧ୍ୟ ଲାଗି ରହିଥାଏ । ତେବେ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ସମସ୍ତେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଆମ ଦେଶ କିପରି ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ଆଗରେ ରହିବ ସେ ନେଇ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ । ମାତ୍ର ନିଜ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଏପରି ବିବଦ କରିଲେ ଆମ ଦେଶ କେବେବି ଉନ୍ନତି କରିପାରିବ ନାହିଁ ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।